Przeciążenie

Za dużo spraw, za mało wewnętrznej przestrzeni

Czy czasem czujesz niepokój, że nie wytrzymasz tych wszystkich spraw, które nagromadzają się w Twoim życiu? Czy czujesz, że nie jesteś ich w stanie pomieścić w sobie? Czy masz wrażenie, że zaraz rozpadniesz się od emocji, które gromadzą się w Tobie? Czasem te uczucia mogą prowadzić do stanu depresyjnego – przemęczenia, smutku, że nie można żyć inaczej, a jedynie w tak wielu ograniczeniach. Stan depresyjny może ciągnąć się latami w braku satysfakcji, z poczuciem że trzeba to wszystko przetrwać. Niestety czasem znika nawet daleka perspektywa szczęścia i pozostaje się z poczuciem ugrzęźnięcia i braku opcji na wyjście z życiowej sytuacji.

Uczucie przeciążenia i zatapiania się w swoich sprawach czasem nie do pomieszczenia, może Ciebie ograniczać i zawężać Twoją perspektywę wydostania się z tego wewnętrznego więzienia. Kiedy zwęża się perspektywa, wtedy widać tak mało dróg do wybrania. Im mniej opcji, tym większa ciasnota wewnątrz i coraz więcej ograniczającego smutku.  Wolność w życiu wtedy wydaje się niemożliwa.

Kiedy może zacząć się depresja? Kiedy robisz zbyt dużo i nie ma efektów | Kiedy czujesz się wypalony w pracy | Kiedy czujesz, że życie traci sens np. nie wiesz co robić dla siebie po pracy, nie wiesz czym się zajmować czym interesować | Kiedy masz poczucie niekompetencji zawodowej, rodzicielskiej czy poczucie, że nie umiesz odnaleźć się w roli partnera/partnerki | Kiedy złości Ciebie wolny czas | Kiedy chcesz iść spać za dnia, bo czujesz, że nic ciekawszego nie zostaje Tobie | Kiedy chcesz iść spać za dnia, bo czujesz się stale zmęczony i przeciążony | Kiedy budzisz się nad ranem i z lękiem myślisz o tym, co czeka Ciebie następnego dnia | Kiedy zaczynasz bać się nowych wyzwań i nie chcesz ich rozpoczynać | Kiedy boisz się rozwijać np. w pracy, w związku, w innych rolach społecznych

Zrozumieć przeciążenie

To doświadczenie, którego możesz doświadczać, przynosi ważną informację o tym, że jest zbyt dużo spraw na zewnątrz, które trudno pomieścić w życiu psychicznym. Kiedy odczuwasz przeciążenie, możliwe jest, że Twoje życie psychiczne zostało całkowicie zapełnione i nie ma w nim miejsca na Ciebie. Wtedy właśnie możesz także doświadczać chorób psychosomatycznych – bólu psychicznego, który jest wyrażany w ciele (piszę o tym na innej podstronie). Te choroby pokazują jak psychika nie jest w stanie pomieścić stresu, lęku, więc te uczucia umieszczone zostają w ciele. Czasem wiąże się to ze zbyt szybkim  i intensywnym funkcjonowaniem w życiu.

Jak tu funkcjonować, jeśli własne istnienie emocjonalne zostało rozproszone przez zbyt wiele obowiązków, pracy. A wnętrze jest tylko jedno i nie może poszerzyć się z dnia na dzień, aby ogarnąć swoimi granicami spraw ze świata zewnętrznego. Granice ,,ja” tak szybko nie przesuwają się, dzieje się to tylko w sytuacji, gdy doświadczy się poczucia bezpieczeństwa, spokoju, nie natomiast presji pomieszczania w sobie wielu spraw. W czasie procesu psychoterapeutycznego jest na to czas, aby sukcesywnie zajmować się trudnymi emocjami, przeciążeniem psychicznym. Spotykając się z terapeutą, możesz zrozumieć dlaczego te trudne uczucia tak bardzo przeciążają Ciebie, skąd się one biorą i jaki mają wpływ na Twoje decyzje? Czy odkąd pamiętasz żyjesz przeciążony/na lub dzieje się to od jakiegoś czasu? Warto zastanowić się, o czym nie musisz myśleć, jeśli bierzesz na siebie sporo pracy lub innych obowiązków. Czym wtedy nie trzeba się zajmować w Tobie?